Пам’ятаєте, я писала про свою збірку віршів “Хризантемне щастя“, яка нещодавно побачила світ? Так-от, то був лише початок. Тепер нароодилася ще й НФТ колекція віршів “Хризантемне Щастя”.
Отут, напевне, багато читачів трохи знітилося із-за абревіатури “НФТ”, яка не є поки що відомою для української літературної спільноти. Однак, я до цього підготувалася зазделегідь. Тож вмощуйтеся зручніше. Зараз буде лонг-рід (тобто, українською це, напевне, назветься “довгочит”) про НФТ. А також про те, як українська література та мистецтво можуть увійти у епоху свого відродження завдяки НФТ.
Що таке НФТ?
НФТ – це сама безпосередня калька з англійської мови і абревіатури NFT, яка використовується для Non-fungible token. Тобто, якщо перекладати українською, то був би “незамінний маркер”, тобто НМ. Але від того приємніше не стало, бо звучить все-рівно якось не по-людськи :). Тому давайте більш просто.
Незамінний маркер, тобто НФТ – це підтвердження права власності на об‘єкт цифрового мистецтва.
Наприклад, ми прекрасно розуміємо, що коли Лувр є власником Мони Лізи, то навіть самий класний музей Ханенків у Києві чи хоча б The Metropolitan Museum of Art з Нью-Йорка не можуть мати цю картину у своїй власності. Бо ж Посмішка Джоконди – це унікальний об‘єкт, який може мати мільйон репродукцій, однак оригінал залишається завжди один.
Така філософія одиничності та неповторності застосовується і до цифрових об‘єктів. Адже хоча усі знають про копі-пейст і плагіат, однак оригінал є у будь-якого творіння. Коли художник створює картину на мольберті, він не пише дві однакові картини одночасно. Так само, коли художник малює цифрову картину на графічному планшеті, він створює один єдиний екземпляр.
Якщо оригінал фізичного арт-об‘єкту після публічної появи можна заховати в сейф і цим самим зберегти автентичність, не зважаючи на багато копій, які будуть створені, то з цифровим артом усе не так.
На допомогу авторам цифрових арт-об‘єктів приходить блокчейн.
Знову біткоін?
Ні, це трішки про інше. Я розумію, що більшість читачок і читачів, певно, знову знітилися, прочитавши слово “блокчейн”. Сама така.
У мене теж дуже довгий час синонімами для блокчейну були всім відомі слова іншомовного походження типу “біткоїн”, “біток”, “криптовалюта” чи просто “крипта”. Що тут казати – чули про них усі та репутацію вони мають не ідеально. Бо кожна з них звучить дуже мутно і непросто для простої української душі.
Поспішаю відразу запевнити: нас з вами познайомили не з тим блокчейном, що треба, і він справив на нас не саме приємне враження :). От, якби світом правили не гроші, а добро, то блокчейн би прийшов у наші з вами життя у формі, наприклад, соціально-корисних проектів та державних програм по збереженню лісів. Але ж світ виправити неможливо, тому і маємо те, що маємо.
Але, повертаючись до НФТ – це один з благородних напрямів, де блокчейн змінює світ на краще. Тому, не зважаючи на те, що в основі НФТ знов-таки знаходяться фінансові блага, НФТ – це засіб для захисту та підтвердження авторства на цифрові картини, музику, вірші, відео та інші діджитал-об‘єкти.
Багатомільйонна історія, з якої усе почалося
Бум НФТ почався з березня цього року, коли один широко відомий у вузьких колах художник продав свою картину за 69 мільйонів доларів США. Після такої події світового масштабу на НФТ не могли НЕ звернути увагу всі творці, митці та просто люди, які дружать з цифровими технологіям.
Щоб дати більше конкретики про оцей НФТ за 69 мільйонів, що змінив хід історії, розповім деталі. Українською мовою художника звати Михайло (Mike Winkelmann) і він відомий під псевдонімом Біпл (Beeple). Оця безцінна картина від Beeple об’єднує 5000 зображень, створених ним за 13 років. Це були виключно цифрові картини, які він об‘єднав у одне NFT.
Продали це все не на Жмеринському базарі і навіть не на Привозі у Одесі. Один з топ-аукціонів світу Крістіз виставив цю картину НФТ на продаж і потім отримав свою долю за посередництво. Хоча історія замовчує скільки саме грошей з 69 біплівських мільйонів пішло аукціонному дому Крістіз. Якщо знайдете десь цю інформацію – дайте знати, напишемо для всіх.
Так-от повертаючись до НФТ, з часу продажу картини Біпла, пішов явний бум на інтерес до НФТ як потенційного напрямку для інвестицій та нового виду цифрової творчості. На сезон відпусток 2021 трохи стихло, а на осінь, як бачимо, знову росте.
Не Біплом єдиним
Після вище описаної історії усе те, що раніше було нішевим та зрозумілим для дуже вузької аудиторії технічних експертів, набуло інших характеристик. Коли звичайні митці (хоч у цифровому просторі, хоч у реальному) чують про історії успіху на основі НФТ, то вони просто не можуть утриматися, щоб і собі не спробувати NFT на смак.
Зберігаючи естетику та подачу НФТ-страв як для істинних гурманів я вирішила написати декілька найвідоміших фактів та продажів:.
- Інтернет-мем “Дівчинка-катастрофа (Disaster Girl)” було куплено за майже 500 000 доларів
- Джек Дорсі, засновник Твіттер, продав свій перший твіт “Просто налаштовую мій twttr” за 2,9 млн доларів
- Найдорожчий КриптоПанк (CryptoPunk) 7523 коштує понад 11,7 мільйонів доларів
- Загальний обсяг продажів NBA Top Shot склав понад 700 мільйонів доларів США менш ніж за рік
- Продавець віртуальної власності в Axie Infinity Game продав свою нерухомість за 1 500 000 доларів
- Перша партія таємничих коробок Binance NFT була розпродана миттєво
- Рекордний місячний обсяг NFT маркетплейсу Opensea становить 1,564 млрд доларів
Після такого представлення навряд чи в когось виникне думка про те, що НФТ – це щось незрозуміле та не варте уваги. Якщо за цифровий об‘єкт, який можна побачити скрізь в Інтернеті, віддають тисячі та мільйони справжніх грошей, то в цьому є сенс. Інша справа, що ми можемо не повністю його розуміти, але ж ніколи не пізно розібратися. Тому продовжуємо.
Навіщо люди купують НФТ?
На перший погляд, це люди просто з жиру бісяться :). Саме так вважає більшість середньостатистичних людей, які не бачать сенсу в покупці чогось такого, що ти не можеш помацати чи одягти на себе.
Однак, після базового аналізу гучних продажів та відомих покупок НФТ колекцій, можна говорити про три основні причини чому люди купують НФТ, а потім ще й інших підбурюють зробити те саме :).
Статус та приналежність до вищого класу
Тільки успішні люди можуть собі дозволити купити НФТ. Бо це щось із розряду “лакшарі” та не входить у споживчий кошик, вартість якого розраховує Кабмін :). Коли людина ледве кінці з кінцями зводить, то думка про те, щоб купити НФТ якось не вписується у загальну парадигму її життя. А от коли базові потреби забезпечені та хочеться якогось інтелектуального змісту буття – тут і приходить НФТ.
Інвестиції та додатковий заробіток з НФТ
Ця причина заслуговує на окрему книгу, бо ще одного лонг-ріда буде замало. Інвестиції в НФТ – це предмет для дискусій податківців, юристів, фінансистів та інших рядових з армії білих комірців. Саме просте розуміння інвестицій крізь призму НФТ колекцій – це купівля-продаж. Купуєш за 2, продаєш за 5. А якщо трохи почекаєш, то можна і за 8 продати. Це якщо коротко і на базових цифрах. Однак, якщо додати три чи шість нулів після кожної з цифер, то тоді можна звільнятися з роботи і займатися торгівлею НФТ :).
Квиток в майбутнє та Метавсесвіт
Якщо про фінансові очікування від покупки НФТ буде книга, то про майбутнє і Метавсесвіт буде трилогія. При чому із розряду наукової фантастики, бо те, що нас очікує вже зовсім скоро – це все ще здається не зовсім реальним. У той же час, ми все більше переходимо у віртуальний світ. Навіть не так.
Завдяки оцим усім пандеміям, локдаунам та діджиталізації кожен з нас має не тільки фактичні характеристики як людина з племені Homo Sapiens, але у більшості є певний цифровий профайл. Таке собі діджитал резюме людини. Там записано не тільки інформацію про життя, сімейний статус і друзів (Фейсбук), але і про роботу (ЛінкдІн), історію інтересів (пошукова система Гугл) та навіть такі дрібниці як улюблені відео на Ютубі чи сторіз ТікТоку. Кожен раз, коли ми щось вподобаємо, поширюємо чи коментуємо – ми залишаємо свій цифровий слід, підписаний нашими персональними даними і які можна ідентфікувати при потребі. А що вже казати про те, коли ми щось творимо, малюємо, співаємо чи римуємо.
Криптопанк як символ простоти і грошей
Із НФТ виходить симбіоз творчості та володіння. Адже окрім того, хто є автором NFT арт-об’єкту, завдяки блокчейну записується і те, хто є власником. Навіть у разі подальшого перепродажу ці записи залишаються. Скільки б власників не було.
Тобто, якщо ви прикупили собі криптопанка на іконку, то окрім того, що ви є унікальним власником цієї іконки, адреса вашого персонального крипто гаманця назавжди вписана у історію отого криптопанківського зображення.
Саме так забезпечується прозорість усіх операцій на блокчейні – за рахунок відкритості даних та постійного співставлення наявних записів з оновленими.
Стосовно самого проекту Криптопанк, то він заслужив уже сторінку на Вікіпедія та і ледь не всі ключові світові ЗМІ про нього написали.
Ті, хто купував криптопанків за десятки доларів у 2017 (у еквіваленті криптовалюти “ефір” чи “етер”, про яку ми поговоримо іншим разом) зараз може продати кожну з цих іконок за десятки тисяч доларів зараз. А все тому, що криптопанки були одними з перших у просторі, хто займався продажем НФТ. Тобто, поєднував мистецтво (у їх випадку – піксельні аватарки) з можливістю підтвердження права власності на таке-от зображення.
І тут ми потихеньку підходимо до “Хризантемного Щастя”
НФТ колекція віршів “Хризантемне Щастя”: візія та місія
Я декілька років збирала усю свою волю в кулак і от нарешті в кінці 2020 почала роботу над збіркою віршів. За основу було взято десять віршів, які я надсилала на “Коронацію Слова” і далі додавалися вірші улюблені мої, улюблені моїх читачів, просто рідні, а також ті, які не можна не додати :).
У результаті моя збірка має 88 віршів і у червні місяці я її отримала з видавництва і була уже готова відправити на прилавки та Інтернет-вітрини, аж тут… НФТ.
Я зрозуміла, що ця нова форма цифрової творчості – це шанс української літератури, а не мене одної з моїми хризантемно-щасливими віршами. Якщо світ бачить цінність у поєднанні краси образів, слів та звуків, що відображені у діджитал форматі, то чому література має триматися осторонь?
Я подумала, що NFT може зробити поезію більш комерційно привабливою. Адже не секрет, що поетичні збірки в більшості автори друкують за свій власний кошт і потім про те, щоб “відбити” кошти взагалі не йдеться. Одним словом, моя НФТ колекція є експериментом з поєднання мистецтва візуального з талантом поетичним. Що з цього вийде – подивимося, але початок мені уже подобається :).
4 факти про НФТ вірші з колекції “Хризантемне Щастя”
- Усі вірші з НФТ колекції “Хризантемне Щастя” – це ліричне відображення стосунків між жінкою та чоловіком, сповнені різносторонності реального життя. Я як могла описала яскраві поетичні історії травм і втрат, стійкості та кохання, а також усього, що зазвичай залишається між рядків. Та і взагалі – не знаю як живуть чоловіки, тому у мене вірші (а) про жінок, (б) про жіноче щастя і (в) про життя в якому все відбувається.
- Кожен з моїх віршів у НФТ колекції має свій символ – хризантему і усі 88 хризантем з колекції є подібними одна до одної, але мають свої унікальні ознаки. Саме в тандемі вірша та хризантеми утворюється НФТ картка. Найціннішими з цих карток є ті, що містять вірші з “Коронації слова”, які ніде ніколи не оприлюднювалися. Бо усі питають де можна прочитати “Аеропортове прощання” і тепер на це є відповідь. Спочатку – у мобільному додатку Нафта, а далі – на Opensea
- А ще є реальні бонуси, які можна і в руках потримати (хай навіть НФТ колекція є повністю віртуальною). Первинні власники самих рідкісних НФТ отримають паперову збірку “Хризантемне Щастя” з моїм авторським автографом. Цей бонус буде активним, навіть у разі, якщо ці НФТ будуть перепродані комусь іншому. Знов-таки завдяки технології блокчейн, на якій базується НФТ колекція “Хризантемне Щастя”, завжди можна дізнатися, хто є первинним власником певного НФТ.
- Плюс є спільнота однодумців. Якщо людина не вірить у цифрове майбутнє і скептично ставиться до сучасних технологій, то вона навряд чи придбає НФТ картку та буде заморочуватися, щоб зрозуміти токеноміку усього процесу. А от ті, хто це зробить – то зовсім інша історія. З ними можна рухатися далі та саме з думкою про цих людей було розпочато НФТ експеримент під назвою “Хризантемне Щастя”.
Токеноміка або Як працює НФТ?
Оце понапридумували слів, скажете ви. Але це не просто слово, а новий розділ економіки. Токеноміка – це галузь знань майбутньої економічної теорії. Вона базується на базових економічних процесах та глибинному знанні цифрових технологій. Про неї не знав Адам Сміт та і Стів Джобс, напевне, по-іншому б планував роботу його імперії. У будь-якому разі – це те, що ми переживаємо зараз і те, що з нами залишиться у майбутньому.
Токеноміка індивідуальних НФТ
Давайте на простому прикладі. Припустимо, є колекція з НФТ картками цифрових картин. Загальна кількість унікальних НФТ карток є відомою під час “мінтинг” (або ж українською мовою “карбування”) колекції. Ця цифра записана прямо в записі про колекцію та не може бути змінена. Тобто, якщо записано, що у колекції є 111 НФТ карток, то навіть за умови великого комерційного успіху їх не може стати 112.
Знов-таки, криптопанків усього (якщо можна вжити слово “усього” до такої кількості :)) – їх всього 10 тисяч. Ні іконкою більше. Та і унікальних жінок з жіночого світу World of Women теж лише 10 тисяч і ні на жінку більше. Саме це записано в записі про цю фундаментальну НФТ колекцію. І цей факт є незмінним.
Далі кожна з карток має свою обов‘язкову вартість. Сюди входить вартість карбування (мінтингу), вартість створення запису про НФТ, вартість перевірки авторизації, тощо. Усі ці статті витрат називаються одним словом “газ”.
Тобто, усі обов‘язкові витрати, яких не можна уникнути для і без яких НФТ на блокчейні існувати не буде є платою за газ. Далі додається сервісна плата маркетплейсу (тобто, місця, де буде виставлений на продаж НФТ).
І, насамкінець, іде ціна за арт-об‘єкт. Про те, як оцінити свій перший НФТ ходять легенди і чутки. Бо інструкції немає, а таланти хочуть грошей. Одним з найстабільніших підходів до оцінки можна використовувати погодинну вартість. Скільки годин пішло на створення арт-об‘єкту – таку початкову ціну і встановлювати. Якщо НФТ арт об‘єкт буде справді шедевральним, то ринок сам підніме його вартість.
Токеноміка НФТ колекцій
Інколи колекції будуються за іншим принципом. Можна назвати його “принцип Кіндер-сюрпризів”. У дитинстві ми збирали бегемотиків, крокодильчиків чи інші міні-іграшки, які нам попадалися в смачних шоколадних яйцях. У деяких колекціонерів було п‘ять однакових бегемотиків на лежаку і вони хотіли їх обміняти на бегемотика з парасолькою, який був більш рідкісним. А бегемотик із рятувальним кругом взагалі ніколи нікому не попадався, бо був рідкісним.
Така сама модель існує і в НФТ колекціях. Одними з перших її застосували в НБА Топшот. Це такий віртуальний магазин з кращими моментами ігор баскетбольної асоціації США. Усі любителі баскетболу можуть назбирати свої власні колекції з конкретних сезонів. І вони це успішно роблять, бо наторгували вже більше 700 мільйонів американських доларів менше ніж за рік.
І там виходить усе дуже просто: купуєте картки, які постачаються регулярно після ігор. Якщо певних моментів назбиралося більше ніж один, то виставляєте його на перепродаж або за ту саму вартість або ж дорожче. Самі шукаєте ті моменти, яких не вистачає для повноти персональної колекції. А коли приходять друзі або хочеться самостійно порадіти своїм НФТ, то переглядаєте ці моменти. Коли усе оце віртуальне колекціонування набридне, то можна виставити на продаж усю колекцію, наприклад, ігри сезону 2020 – 2021. Тоді можна просити за такий раритет кругленьку суму, адже вона включатиме як поширені НФТ, так і рідкісні.
Токеноміка НФТ з Хризантемного Щастя
Як зазначалося, усього буде 88 унікальних токенів, тобто НФТ карток з віршами зі збірки. Ціна за картку буде з урахуванням українських реалій та курсу долара до гривні :). Однак, найцікавіше тут – механіка.
У першому випуску НФТ колекції “Хризантемне Щастя” буде десять віршів, однак оскільки ступінь рідкісності віршів є різним, тому повторюваність карток буде теж неоднаковою.
Наприклад, вірш “Дівочій гордості” може попастися двічі, а то й тричі. Тому таку НФТ картку можна буде виставити на перепродаж. А от “Прощальні обійми” будуть точно в одному екземплярі. І тут починається найцікавіше, адже, щоб зібрати усі самі рідкісні вірші з НФТ колекції “Хризантемне Щастя” доведеться і купувати ті вірші, яких не вистачає, і продавати НФТ картки, які є в надлишку. Можна це робити прямо в мобільному додатку, а можна іти аж на ОупенСі (OpenSea)
Навіщо купувати НФТ вірш з колекції “Хризантемне Щастя” і не тільки
Причини чому люди купують НФТ я зазначала ось тут. Але, коли говорити про конкретний НФТ вірш, то маніфест літературолюба, що купує НФТ звучить приблизно так:
“Я вірю, що українська література – це важлива складова життя української нації та її майбутнього”
“Я можу собі дозволити купити НФТ та приєднатися до спільноти однодумців”
“Я хочу стояти у витоків цифрової літератури України та бути в курсі інновацій пов’язаних з літературою та українським мистецтвом”
“Я знаю, що мій НФТ – це квиток у закритий клуб досить успішних людей, які читають сучасну українську літературу”
“Я переконана, що у цифровому світі віршам є своє місце і завдяки НФТ можна привернути увагу вибагливого читача до літератури та поезії”
Маніфест українського НФТ літературолюба
Замість епілогу
Як для початку, то думаю, що достатньо зерна знань про НФТ і блокчейн в літературі, яке впало у світлі голови читачів. Сподіваюся, що тепер стало більш зрозуміло, що НФТ – це супер-козир для завоювання уваги молодої аудиторії.
Звісно, усю глибину такої ціннності можна буде відчути через пару років. Адже саме цікаве у НФТ сфері буде розвиватися не зараз і навіть не завтра. Через декілька років, коли підростуть генії нового покоління, буде вершитися історія нового цифрового простору та Метавсесвіту. Їх мозок не бачив пост-СРСР і, звичайно ж, народився в епоху, коли Інтернет уже був. Тому саме до приходу цієї вікової категорії готуються у світі НФТ. Завдяки блокчейну умови творчості, бізнесу та комерції є максимально (а не словесно) прозорими, а обороти від продажів – суттєвими.
“Хризантемне Щастя” – це перша ластівка цього важливого процесу демонстрації того, що вірші – це не щось там застаріле на полицях бібліотек, які зараз (на жаль) відвідують рідше, ніж ТікТок.
Моя задача – розповісти талановитим українцям про можливості, які є перед ними зараз. Буду писати про цю тему і надалі, але якщо хтось все-таки дочитав до кінця та має питання – коментуйте, я все читаю.
2 коментарі “НФТ колекція віршів “Хризантемне щастя””
цікаво
Дякую Вам, Петре, буду писати ще.